STROKOVNA EKSKURZIJA GRAZ IN RIEGERSBURG
V soboto, 15. 12. 2018, so se v jutranjih urah učenci sedmega in šestega razreda, ki obiskujejo izbirni predmet nemški jezik, odpravili na strokovno ekskurzijo v Avstrijo. Pridružili so se nam tudi učenci OŠ Rodica ter OŠ Horjul. Na sami poti smo izvedeli marsikaj zanimivega in se seznanili z geografskimi značilnostmi naše sosednje države. Med drugim smo izvedeli, da nemško ime mesta Graz izvira iz slovenske besede »Gradec«. Drugo največje mesto v Avstriji in hkrati glavno mesto avstrijske zvezne dežele Štajerske leži ob reki Muri.
Gradec je eno bližnjih umetnostnih središč, ki se ponaša z referenčnimi umetnostnimi institucijami. Leta 2003 je postal evropska prestolnica kulture, kar je zaznamoval z ambicioznim in odmevnim programom. Ponaša se z mednarodnim festivalom sodobne umetnosti Steirischer Herbst, ki je bil ustanovljen že leta 1968 in je najstarejši tovrstni festival v Evropi. V Gradcu se nahaja tudi Universalmuseum Joanneum, ki s trinajstimi oddelki na dvanajstih lokacijah velja za največjo tovrstno ustanovo v srednji Evropi ter je največja in najpomembnejša kulturna in znanstvena ustanova na Štajerskem.
V mestu nam je vodič predstavil zgodovino mesta in nas popeljal po slikovitih ulicah in mestnih trgih, kjer smo si lahko ogledali glavne znamenitosti mesta. Staro mestno jedro, ki je vključeno na Unescov seznam, z mogočnimi mestnimi fasadami različnih obdobij skriva marsikatero zanimivost in vodič nam je pripovedoval številne zgodbe. Občudovali smo mestno hišo, operno hišo, katedralo, palačo Habsburžanov … Na Glavnem trgu smo se sprehodili med stojnicami božičnega sejma. Pot smo nato nadaljevali do Deželne hiše, kjer smo ob prijetnih melodijah, zaigranimi na harfo, občudovali ledene jaslice, ki so narejene iz 50 ton ledu in so vsako leto drugačne. Sprehodili smo se do reke Mure, prečkali znameniti most in si ogledali Kunsthaus – galerijo umetnosti oz. vesoljčka, kot mu pravijo prebivalci Graza. Pot nazaj smo nadaljevali čez otok na Muri. Po vodenem ogledu smo kratek čas namenili tudi prostemu času, kjer si je vsak lahko ogledal še kakšno znamenitost mesta po svoji izbiri ali pa se ustavil ob kateri izmed bogato obloženih božičnih stojnic.
Nato smo pot nadaljevali do Riegersburga. V bližini Gradca se namreč nahaja čokoladnica Zotter, ki spada po oceni mednarodnega testa čokolade med najboljše čokoladnice na svetu. Ob prihodu smo bili že lačni, saj smo vedeli, da nas čaka degustacija čokolade. Ker je bil ravno čas kosila, smo se odločili, da se bomo v bližnji restavraciji okrepčali s hrano, pridelano na biološki način. Najprej smo si ogledali filmček s predstavitvijo proizvodnje čokolade ter spoznali pot od zrna kakava do tablice čokolade. Ogledali smo si lahko preko 365 različnih vrst čokolade. Bilo je neskončno veliko čokolade za vse! Sprehodili smo se skozi proizvodnjo in na poti s posebnimi žličkami na 18 degustacijskih postajah poskušali različne vrste čokolad. Začeli smo z grenko surovo kakavovo maso, nato smo poskusili še čokolado s kavo, meto, makovimi semeni, cvetovi vrtnic ter še mnogo drugih neobičajnih vrst. Med najbolj nenavadne čokolade, ki smo jih videli, je spadala čokolada z ribo, ki so jo prodajali v njihovi trgovini. V manufakturi izdelujejo čokolado po načinu bean-to-bar, torej od zrna naprej izključno po načelih bio in fairtrade kakovosti. Ogledali pa smo si tudi mini živalski vrt, ki se nahaja v sklopu čokoladnice.
Po sladki degustaciji smo se odpeljali nazaj proti centru Gradca. Mesto smo doživeli še v prazničnem, večernem vzdušju. Peš smo se povzpeli na grič Schlossberg, od koder se nam je odprl veličasten razgled nad celotno mesto. Vzdušje je bilo res čudovito. Na tamkajšnjem božičnem sejmu smo zaključili našo ekskurzijo.
Zadovoljni, polni novih znanj in izkušenj smo se okrog 22. ure pripeljali na Dobrovo.
Nina Jakop