Debaterji

Pogosto rečemo: »Debatiram.« Ste se že kdaj vprašali, kaj je to debata? Slovar slovenskega knjižnega jezika pravi, da je to izmenjava mnenj, navadno v razgovoru, razpravljanje.
Za in proti, zavod za kulturo dialoga je ta termin pripeljal na višjo raven, in sicer v strukturiran boj, kjer ena ekipa poskuša prepričati sodnike, da ima boljše argumente kot nasprotna.
Tudi letos smo na naši šoli začeli z debaterstvom in se v soboto, 7. 11. 2015, odpravili na OŠ Komen na debatni turnir. Dve naši ekipi, COC team in Bad boys, sta debatirali na debatno trditev: »Prepovejmo športe, v katerih ubijejo ali ranijo živali, npr. lov, ribolov, bikoborbe …« Inpromtu debata, ki smo jo dobili za zaključek turnirja, pa se je glasila: »Vsak otrok bi moral trenirati vsaj en šport.«
Oboji so se odlično odrezali in kljub začetkom v debaterstu prejeli zelo dobre ocene. Sodniki so podelili nagrado tudi najboljšim desetim debaterjem in ravno na deseto mesto se je uvrstil naš Gregor Alič. Veseli smo bili pozitivnih odzivov in domov smo se vračali zelo dobre volje, kljub zastoju na naši avtocesti. Navdušenje pa se še ne bo poleglo, saj z veseljem čakamo naslednji turnir. Januarja bo v Novi Gorici.
Kaj pa so na to rekli učenci. Dva sta bila prvič in njune izjave so bile polne navdušenja. Urban Laznik je pričakoval, da bo slabše, ampak mu je bilo super. Jan Dolinar pa je rekel: »To je bil prvi turnir in zelo sem užival. En krog smo celo zmagali. Všeč mi je bilo vse, razen iskanja materiala za tretjo debato.« Zatrdil je, da bo na debaterstvo hodil do devetega razreda.
Za dobre debaterje se nam torej ni potrebno bati.

Mentorica debaterjev: Ksenija Pišljar

Več fotk pa v fotogaleriji 🙂